Laminát je odolný, snadno udržovatelný a schopný napodobit jakýkoliv materiál. Jeho největší předností je vynikající poměr mezi cenou a kvalitou.
Zdroj: Cose di Casa, Itálie
Povrchy a typy laminátů
Jestliže laminátem nazýváme finální povrchovou vrstvu zpravidla dřevotřískové nebo MDF desky, mělo by být řečeno, že tento povrch může být z různých materiálů, jako jsou melamin, polymerový laminát, PET nebo Fenix…
Laminovaný melamin (lamino)
Tradičním laminem nazýváme povrchovou fólii vyrobenou z dekorativního papíru impregnovaného melaminovou pryskyřicí.
HPL (vysokotlaký laminát)
HPL je snadno zpracovatelný, ale zároveň pevný materiál, odolný proti působení mechanických, chemických a tepelných vlivů. Jeho vlastnosti umožňují pestré využití, a to zejména v kuchyních, kde splňuje nároky na hygienu (není pórovitý a snadno se čistí). V některých speciálních provedeních může být i antibakteriální či nehořlavý.
Fenix®
Fenix je patentovaný nanolaminát na bázi papíru a speciálních pryskyřic vynikající mimořádnou odolností. Je také rezistentní vůči otiskům prstů, měkký na dotek a tepelně opravitelný.
Pozn. Nanolaminát Fenix nabízí Trachea pod obchodním názvem SOFTIXX.
Polymerní laminát
Když mluvíme o polymerním laminátu, máme na mysli dřevodesku potaženou syntetickým materiálem jako je PET (polyethylentereftalát, materiál plastových lahví, 100% recyklovatelný bez emisí toxických látek) nebo PVC různé tloušťky.
Strukturovaný termolaminát (TSS)
Termo strukturovaným laminátem nazýváme dřevovláknitou desku, jejíž dekorativní vrstva (zpravidla s efektem dřeviny) s melaminovou pryskyřicí je tepelně vytvrzena za účelem vyšší odolnosti vůči poškrábání a chemikáliím.
Stále rozmanitější vzhled, od dřeviny po stěrku
Lamináty nacházíme na trhu v mnoha barevných odstínech a v různém designu, který dokonale napodobuje jakýkoliv druh materiálu: od laku po mramor, kámen, struktury dřeva, stěrky až po efekty oxidovaného kovu.
Lamináty existují v lesklém i matném provedení, některé společnosti navíc používají názvy jako „supermat“ nebo „maximatt“ pro vysoce matné a na dotek hedvábné povrchy.
Laminátové povrchy lze snadno ošetřovat měkkým hadříkem a jemným čistícím prostředkem. Při čištění je nutné se vyvarovat abrazivním prostředkům, které by mohly narušit povrchovou úpravu materiálu.
Ukázka kuchyní z laminátu
Černošedá kuchyně je specifická stolem, který je součástí sestavy. Jeho deska je vytvořena z nalonaminátu Fenix (SOFTIXX).
Dvířka ostrůvku kuchyně Immagina plus od společnosti Lube jsou vyrobena z polymerního laminátu v odstínu Terra bruciata, tedy stejného materiálu jako plastové tašky. Vysoké skříně jsou tvořeny řadou dvířek z kartáčovaného titanového melaminu, který svými odlesky připomíná kov.
Rafinovaná kompozice Giza di maistri od společnosti Maistri v ultra černém provedení vyznačující se hladkými dvířky z laminátu Fenix (SOFTIXX) je doplněna obkladem ostrůvku ze vzácného přírodního kamene v tmavě šedých odstínech.
Vytříbená světlá kuchyně Infinity od společnosti Stosa má dvířka spodních skříněk vyrobena z termostrukturovaného laminátu (TSS) v odstínu bílého modřínu, které skvěle doplňují horní dvířka v moderním provedení betonu. Celá kuchyňská linka reprezentuje oblíbený skandinávský styl.
Komentář redakce TL:
Laminovaná dvířka představují „hodně muziky za málo peněz“. Ty tam jsou doby nevzhledného umakartu, dnešní lamina umějí napodobit dřeviny téměř k nerozeznání, barvy jsou stálé, povrchy odolné a prakticky bezúdržbové.
Rádi bychom v této souvislosti připomněli, že Trachea má v nabídce hned tři druhy lamina. Klasický melamin T.basic ve více než třiceti dekorech (mimochodem: ze stejné škály si můžete vybrat také provedení našich korpusů!), opravitelný nanolaminát SOFTIXX ze série X&X, o kterém jsme v článku četli v těch nejlepších souvislostech a unikátní lakovaný laminát T.effect, kterému dnes věnujeme samostatný příspěvek.
Líbil se Vám tento článek?
Dejte vědět ostatní, zda byl užitečný.